Poletni ogledi Županove jame

V vročem poletju večkrat razmišljamo, kje in na kakšen bi se lahko kar najbolj učinkovito ohladili. Zagotovo je ena izmed odličnih izbir prav kraško podzemlje!

V poletnem času smo za vas odprti vsak dan ob 11. uri, ob sobotah in nedeljah pa tudi ob 13. in 15. uri.

Večji del Županove jame ima vse leto stalno temperaturo 10 °C, ki nas poleti odlično ohladijo, pozimi pa prijetno pogrejejo.

Velika dvorana. Foto Jožica Rus

Najbolj ekstremna ohladitev pa nas pričaka že kar ob samem vstopu v jamo skozi dvorano Ledenico. Ta je zaradi žepasto oblikovanega površja, z dnom dvorane, ki je nižji od okolice, najhladnejši del jame. Vanjo se preko hladne polovice leta steka mrzel, težji in vlažnejši zrak s površja. Ta se v Ledenici zadrži še celo poletje.

V maju in juniju je tako v Ledenici pričakovati nekje okoli 3 °C, julija in avgusta 4 – 5 °C, v septembru in oktobru pa največ 6 °C. Ob prvi jesenski ohladitvi, ko zunanje temperature padejo pod jamske temperature, pa se Ledenica ponovno prične ohlajati. Kakšna dodatna dolga oblačila zagotovo ne bodo odveč!

Dobrodošli v hladno naročje vedno čudovitega podzemlja Županove jame!

Še posebno sveže je v Ledenici – ohladitev je takojšnja! Foto: Peter Zakrajšek

Ostale novice